Založ si blog

Ako si vybrať správny typ rekuperácie?

Základnou otázkou, ktorú si pri výbere rekuperácie musíte položiť je, čo všetko od nej požadujete/ čo všetko pre svoj komfort potrebujete. Prvá vec, ktorú je potrebné pri výbere vhodnej rekuperácie upresniť je pôdorys domu. Je veľmi dôležité či ide o bungalov, viacpodlažný dom, novostavbu alebo starší dom v rekonštrukcii.  Na základe upresnenia o aký typ domu sa jedná sa projektant rozhodne, či je možné inštalovať centrálnu rekuperáciu. Ak sa bude jednať napríklad o starší dom s nižšími stropmi, kde nie je priestor osadiť rozvody vzduchu, možnosťou je ťahať rozvody vzduchu centrálnej rekuperácie v podlahe alebo stenách. Ak nie je možné ani to, v takomto prípade prichádza na scénu decentrálna rekuperácia do každej miestnosti. Cenovo je však o niečo vyššie ako centrálna rekuperácia. Pri novostavbách je to väčšinou jednoduchšie. Na rozvody vzduchu je priestor dostatočný a ak aj nie, v priebehu stavby je možné všeličo poupravovať.

Ďalším detailom, ktorý je potrebný pre správny výber rekuperácie je počet osôb, ktoré bude v dome bývať. Na základe tohto údaju sa stanoví výkon rekuperácie. Výpočet je síce zložitejší, ale výkon sa riadi jednoduchým pravidlom – čím viac ľudí, tým silnejší výkon.

Zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/rekuperacia/

Ak sme zvolili typ a výkon rekuperácie, prichádzame k ďalšiemu podstatnému bodu a tým je, čo všetko musí rekuperácia zabezpečiť. Podmienky v rodinných domoch sa rôznia. Prvým problémom, ktorý môže rekuperácia vyriešiť je príliš vlhký vzduch. Štandardne vyskladaný systém dokáže, v závislosti na výkone, odstrániť zo vzduchu od 20 – 75% vlhkosti. S týmto problémom sa ľudia stretávajú najmä v prvých rokoch bývania v novopostavenom dome. Voda sa odparuje z omietok, poteru, farby a okrem toho vzniká bežná vlhkosť z varenia či sprchovania. V niektorých prípadoch je problém s vlhkosťou natoľko závažný, že sa v dome začnú tvoriť plesne. Každá kvalitná rekuperácia tento problém bez väčších problémov odstráni. Naopak pri drevostavbách, kde sú mokré stavebné procesy nahradené suchými (miesto omietok sadrokartón, miesto poteru suché podlahové vykurovanie) je problém opačný. Vzduch je tak suchý, že spôsobuje nekomfort. V tomto prípade je pre Vás vhodná rekuperácia doplnená o entalpický výmenník. Entalpický výmenník zabezpečí, že v rekuperačnej jednotke si privádzaný a odvádzaný vzduch neodovzdáva len teplotu, ale aj časť vlhkosti. V extrémnych prípadoch je možné rekuperácii dokúpiť aj zvlhčovať.

Ak viete, že Vaša polovička je v kuchyni antitalent a pravidelne jej niečo prihorí, užitočnou súčasťou rekuperačného systému je rázové vetranie. Prostredníctvom jedného tlačidla dokážete jednotku spustiť na určitý čas na plný výkon čo zabezpečí rýchle a efektívne odvetranie celého domu za veľmi krátky čas. Ako vidíte, možností je mnoho. Najlepšie je tak stanoviť si požiadavky, aby bol systém vyskladaný presne podľa Vašich potrieb.

TEPELNÉ ČERPADLÁ MONOBLOK ALEBO SPLIT – O ČO IDE?

26.01.2021

Ak máte záujem si zaobstarať tepelné čerpadlo vzduch – voda, tomuto článku by ste mali venovať náležitú pozornosť. Na trhu sa totiž ponúkajú dva typy týchto čerpadiel. Monoblok a splitový systém. Naša spoločnosť ako skúsený predajca ponúka výhradne monoblok, ale pri mnohých firmách sa stretnete s obomi systémami. O čo ale ide. Splitový systém je na prvý [...]

KTORÝ TYP TEPELNÉHO ČERADLA JE TÝM SPRÁVNYM PRE VÁS?

22.01.2021

Keďže poznáme mnoho typov tepelných čerpadiel, ktoré teplo pre Váš dom dokáže čerpať z rôznych zdrojov (vzduch, voda, zem). Ako si však vybrať ten správny typ? Prvé na čo musíte pozerať je Váš rozpočet. Ten Vás hneď od začiatku nasmeruje k určenému typu čerpadla, nakoľko medzi jednotlivými druhmi sú nemalé cenové rozdiely. Ak je váš rozpočet obmedzený, [...]

Tepelné čerpadlo voda/voda

19.01.2021

Systém tepelných čerpadiel voda-voda je veľmi zriedkavý systém. Ide o technológiu, ktorá čerpá teplo z vody v exteriéri a dáva ho do vody v interiéri. Podobne ako pri ostatných typoch tepelných čerpadiel (okrem vzduch-vzduch) toto tepelné čerpadlo dokáže ohriať teplú úžitkovú vodu, vodu v podlahovom vykurovaní alebo radiátoroch. Tento systém je najúčinnejším [...]

vojna na Ukrajine, Andrijivka

The Economist: Ukrajinu čaká dlhá vojna, zmeny sú nutné. Kyjev ani spojenci zatiaľ nie sú pripravení

22.09.2023 00:30

Podporovatelia Ukrajiny by sa mali modliť za rýchle víťazstvo, ale pripraviť sa na dlhý boj. Je potrebná zmena kurzu, napísal britský magazín The Economist.

fico, pellegrini, šimečka, sulík

Šimečka a Pellegrini sa zhodli. Na Slovensku je potrebné dobudovať tri špičkové nemocnice

22.09.2023 00:20

Lídri politických strán sa stretli v predvolebných debatách TV Joj. V prvej Kollár, Uhrík, Matovič, Majerský a Danko. V druhej Fico, Šimečka, Pellegrini a Sulík.

polícia, policajná páska

Všetkých obvinených z akcie Crassus proti takáčovcom prepustili

21.09.2023 23:40

Viacerým osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Marine Le Penová.

Le Penová vráti europarlamentu 330-tisíc eur za fiktívnych asistentov

21.09.2023 20:49

Francúzska politička Marine Le Penová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2004 - 2017, bola podozrivá, že cez fiktívnych asistentov využívala zdroje EÚ v prospech svojej strany.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 51877x
Priemerná čítanosť článkov: 3458x

Autor blogu

Kategórie