Založ si blog

Aký je rozdiel medzi centrálnou a decentrálnou rekuperáciou?

Čo je to rekuperácia sme si vysvetlili v predchádzajúcom článku.  Teraz si priblížime, aké základné typy rekuperácii si môžete do svojho domu zaobstarať a tiež aké majú výhody a nevýhody.

1. Centrálna rekuperácia – najvyužívanejší rekuperačný systém.

Pozostáva z rekuperačnej jednotky, ktorá je zväčša umiestnená v technickej miestnosti, kotolni alebo inej neobytnej miestnosti podľa možností a dispozície domu. Z rekuperačnej jednotky vedú rozvody vzduchu do jednotlivých miestností v dome. Tzn. v izbách je umiestnené len samotné vyústenie potrubia. Centrálna rekuperácia je dostupná v dvoch základných prevedeniach:

Nástenná – ide o systém, pri ktorom je rekuperačná jednotka umiestnená priamo na stenu. Rozmery tejto jednotky sa líšia v závislosti od výrobcu, ale zväčša ide o jednotku rozmerov práčky. Aby bol priestor v miestnosti lepšie využiteľný, jednotka môže byť umiestnená kamkoľvek na stenu. Je teda možné pod ňu umiestniť kľudne aj práčku či sušičku. Jediným obmedzením je potreba odpadu, nakoľko pri strete teplého a studeného vzduchu v jednotke vzniká určité množstvo kondenzátu, ktorý je potrebné odviesť z rekuperačnej jednotky priamo do odpadu. Tieto jednotky sú dostupné v mnohých prevedeniach a výkonoch. Líšia sa v dizajne, rozmeroch, funkciách, hlučnosti aj parametroch. Štandardne sa nástenné jednotky predávajú s výkonom od 180 – 450 m3/h. Záleží hlavne na samotnom dome a potrebách majiteľa.

Zdroj: https://www.keylight.sk/centralne-rekuperacne-jednotky/

Podstropná – ide o systém, pri ktorom je rekuperačná jednotka umiestnená priamo pod stropom, zväčša nad sadrokartónom, aby nebola viditeľná. Tento systém je využívaný najmä v stiesnených priestoroch, kde nie je možné umiestniť štandardnú nástennú jednotku. Podstropná jednotka má, v závislosti na výrobcovi a výkone, hĺbku okolo 20 centimetrov. Jej malé rozmery však ovplyvňujú aj výkon ktorý je maximálne 300 m3/h. Táto jednotka má však určité nevýhody. Tak ako pri nástennej jednotke, je potrebný aj tu odpad. Avšak keďže je jednotka umiestnená pod stropom, jeho realizácia vyžaduje niekoho kreatívneho. Taktiež absentuje predohrev, čiže samotná jednotka nemá ochranu proti zamrznutiu, ktorá sa využíva v zimných mesiacoch keď je nasávaný vzduch mínusovej teploty. Je teda potrebné zabezpečenie externého predohrevu, čo tento variant výrazne predražuje.

Zdroj: https://www.keylight.sk/centralne-rekuperacne-jednotky/

2. Decentrálna rekuperácia

Kým pri predchádzajúcich spomínaných systémoch sme mali jednu centrálnu rekuperačnú jednotku s rozvodmi vzduchu do každej miestnosti, pri decentrálnej rekuperácii sa v každej izbe nachádza samostatná rekuperačná jednotka, ktorá do miestnosti privádza/odvádza vzduch priamo. Funguje na rovnakom princípe ako centrálna rekuperačná jednotka, avšak má maximálny výkon 75m3/h.  Pri tomto type rekuperácie nie je potrebné riešiť odpad na odvod kondenzátu, jediné čo je potrebné je elektrická zásuvka. Tento systém je vhodný najmä do rekonštrukcie starých domov, alebo tam, kde nie je možné realizovať rozvody vzduchu potrubiami. Decentrálnu jednotku môže majiteľ domu osadiť do ktorejkoľvek miestnosti, kde je to potrebné. Cena takejto jednotky je výrazne nižšia ako cena centrálnej rekuperácie, avšak ak by sa majiteľ rozhodol, že chce takúto rekuperačnú jednotku osadiť do všetkých izieb v dome, vo finále ho to vyjde oveľa drahšie ako centrálny systém.

Zdroj: https://www.keylight.sk/lokalne-rekuperacne-jednotky/

Tepelné čerpadlo zem/voda

15.01.2021

Tepelné čerpadlá typu zem-voda sú technológie čerpajúce teplo z pôdy. Tento systém je zložený z vnútornej jednotky, ktorá je umiestnená priamo v dome (technickej miestnosti, kotolne alebo kdekoľvek inde v dome) a vonkajšieho kolektoru, ktorý je umiestnený v zemi. Zemný kolektor je druh potrubia, ktorým prúdi nemrznúca zmes a je uložené v zemi na pozemku pri dome. [...]

Tepelné čerpadlá čerpajúce teplo zo vzduchu

12.01.2021

Základne rozdelenie tepelných čerpadiel je nasledovné: Vzduch-voda Voda-voda Zem-voda Vzduch-vzduch Vzduch-voda Základom fungovania tohto typu tepelného čerpadla je čerpanie tepla z vonkajšieho vzduchu, ktoré využíva na ohrev vody v domácnosti. Môže pritom ísť o podlahové kúrenie, zásobník teplej vody alebo aj bazén. Tento systém tepelných čerpadiel je vzhľadom na [...]

Čo je to tepelné čerpadlo a ako funguje

08.01.2021

Najvyužívanejšou definíciou tepelného čerpadla, aj keď ju skúsení predajcovia nemajú radi, je že ide o obrátenú chladničku. Tepelné čerpadlo je svetoznámy systém a pritom málokto vie, ho vynašiel Slovák Aurel Stodola. Jeho prvé tepelné čerpadlo je stále v prevádzke v Ženeve a slúži od roku 1928 na vykurovanie tamojšej radnice. Poďme ale späť k tepelnému [...]

pocasie-16-1-2021

Slovensko zmrzne. Spadnú teploty pod mínus 20 °C?

16.01.2021 00:00

Počas víkendu sa poriadne zozimí a na jeho konci môžu teploty na niektorých miestach klesnúť poriadne hlboko.

Jake Angeli / Jacob Chansley /

Simpsonovci nepredpovedali útok na Kongres, obrázok i na Slovensku zdieľali stovky ľudí

15.01.2021 19:30

Obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden zo scenáristov a producentov seriálu Matt Selman.

Očkovanie / Vakcína / Koronavírus / Covid /

Dánsko je v očkovaní proti Covidu lídrom EÚ, 80 percent Dánov chce vakcínu

15.01.2021 18:33

Rýchlosť očkovania súvisí s tým, že Dánsko všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikuje. Podľa vlády vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť.

F16 / Stíhačka /

Rusko po USA odstúpilo od Zmluvy o otvorenom nebi, Biden pripustil eskaláciu napätia

15.01.2021 17:35

Zmluva podpísaná v roku 1992 mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 15882x
Priemerná čítanosť článkov: 1324x

Autor blogu

Kategórie