Založ si blog

Čo je to rekuperácia a ako funguje?

Slovo rekuperácia je v stavebných okruhoch veľmi frekventované slovo. Čo to vlastne je?

Rekuperácia – alebo riadené vetranie je jeden zo systémov, ktorý si projektanti pri novostavbách častokrát vyžadujú. Princíp fungovania rekuperácie je celkom jednoduchý. Tento systém Vám v domácnosti zabezpečí stály prísun čerstvého vzduchu bez potreby vetrania oknami.

Z čoho systém pozostáva?

Najzákladnejšou súčasťou rekuperačného systému je samotná rekuperačná jednotka. Tá, okrem filtrovania nečistôt zo vzduchu, prostredníctvom výmenníka tepla zabezpečuje, že vzduch, ktorý je odvádzaný z jednotlivých miestností odovzdá teplo vzduchu, ktorý je privádzaný z exteriéru. V konečnom dôsledku je teda v dome zabezpečený čerstvý, ale ohriaty vzduch. Ďalšou hlavnou súčasťou systému sú rozvody vzduchu, prostredníctvom ktorých je vzduch rozvádzaný po dome. Sú to potrubia, ktoré nasávajú vzduch z jednotlivých izieb a potrubia, ktoré privádzajú do izieb čerstvý a ohriaty vzduch.

Potrubia, ktoré nasávajú vzduch z domu sú zväčša umiestnené v miestnostiach s odpadovým teplom. To znamená kuchyňa (teplo z varenia), kúpeľňa (teplo zo sprchovania), technická miestnosť (teplo z technológií) a pod. Rekuperačný systém tak stále pracuje s odpadovým teplom – teplom, ktoré by sa inak nevyužilo. Toto teplo následne predáva čerstvému vzduchu a to je prívodným potrubím privádzané do miestností, v ktorých sa ľudia najčastejšie zdržiavajú – obývačka, spálňa, detské izby.

rekuperácia vzduchu, riadené vetranie, časti rekuperačného systému, rozvody vzduchu, obnoviteľné zdroje energie - keyenergy
zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/rekuperacia/

Rekuperácia nie je síce sama o seba systémom pre čerpanie energie z obnoviteľných zdrojov, avšak pomáha túto energiu zachovávať. Častokrát sa stretávame s názorom, že vetranie oknami je najlepšie, lebo sú ľudia na takýto spôsob privádzania vzduchu zvyknutí. Ale! Nemyslia pri tom na to, aké množstvo nečistôt, prachu, hmyzu, peľu a iných splodín si do domu vpustia. A tiež koľko tepla, ktoré si museli zaplatiť pri tom vypustia len tak von oknom. Rekuperácia distribuuje vzduch cez niekoľko vysokoúčinných filtrov. Zbaví ho tak prachu, peľu a ďalších nečistôt čo je výhodné najmä v domácnostiach alergikov. Ak chcete vyvetrať oknom, a vetranie má byť naozaj efektívne, von oknom unikne (v závislosti na dĺžke a spôsobe vetrania) v priemere 60-80% tepla zo vzduchu. Výmena vzduchu prostredníctvom rekuperácie má účinnosť medzi 90-98% (v závislosti na type rekuperácie).

Rekuperácia vyžaduje o niečo vyššie počiatočné náklady, avšak v priebehu jej využívania svojim majiteľom ušetrí nemalé peniaze za využité teplo a tiež výrazne zvýši komfort bývania.

TEPELNÉ ČERPADLÁ MONOBLOK ALEBO SPLIT – O ČO IDE?

26.01.2021

Ak máte záujem si zaobstarať tepelné čerpadlo vzduch – voda, tomuto článku by ste mali venovať náležitú pozornosť. Na trhu sa totiž ponúkajú dva typy týchto čerpadiel. Monoblok a splitový systém. Naša spoločnosť ako skúsený predajca ponúka výhradne monoblok, ale pri mnohých firmách sa stretnete s obomi systémami. O čo ale ide. Splitový systém je na prvý [...]

KTORÝ TYP TEPELNÉHO ČERADLA JE TÝM SPRÁVNYM PRE VÁS?

22.01.2021

Keďže poznáme mnoho typov tepelných čerpadiel, ktoré teplo pre Váš dom dokáže čerpať z rôznych zdrojov (vzduch, voda, zem). Ako si však vybrať ten správny typ? Prvé na čo musíte pozerať je Váš rozpočet. Ten Vás hneď od začiatku nasmeruje k určenému typu čerpadla, nakoľko medzi jednotlivými druhmi sú nemalé cenové rozdiely. Ak je váš rozpočet obmedzený, [...]

Tepelné čerpadlo voda/voda

19.01.2021

Systém tepelných čerpadiel voda-voda je veľmi zriedkavý systém. Ide o technológiu, ktorá čerpá teplo z vody v exteriéri a dáva ho do vody v interiéri. Podobne ako pri ostatných typoch tepelných čerpadiel (okrem vzduch-vzduch) toto tepelné čerpadlo dokáže ohriať teplú úžitkovú vodu, vodu v podlahovom vykurovaní alebo radiátoroch. Tento systém je najúčinnejším [...]

F-16

Americká stíhačka F-16 sa zrútila do Žltého mora, pilot sa bezpečne katapultoval

11.12.2023 06:38

Príčina nehody je predmetom vyšetrovania.

Stridsvagn 122, Ukrajina, tank

VIDEO: Do lesa aj do mesta. Švédske tanky slúžia Ukrajincom proti Rusom

11.12.2023 06:00

Ukrajina začiatkom jesene dostala 10 tankov Stridsvagn 122, čo sú modernizované švédske upravené modely nemeckého tanku Leopard 2A5.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi útočili na Kyjev. Ukrajina chce nielen F-16, ale aj švédske gripeny

11.12.2023 05:45, aktualizované: 05:51

Okrem stíhačiek F-16 má Ukrajina záujem aj o švédske gripeny. Ukrajinská piloti si ich už otestovali.

OV1

Zamračené pohľady, prudké gestá. Bolo to tak úprimné, ako sa len dalo, povedal Zelenskyj po rozhovore s Orbánom

11.12.2023 05:45

Vyzeralo to skôr ako hádka, než rozhovor, ktorý by rozptýlil dlhodobé spory. Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj na seba narazili v Buenos Aires.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 53838x
Priemerná čítanosť článkov: 3589x

Autor blogu

Kategórie