Založ si blog

Čo je to rekuperácia a ako funguje?

Slovo rekuperácia je v stavebných okruhoch veľmi frekventované slovo. Čo to vlastne je?

Rekuperácia – alebo riadené vetranie je jeden zo systémov, ktorý si projektanti pri novostavbách častokrát vyžadujú. Princíp fungovania rekuperácie je celkom jednoduchý. Tento systém Vám v domácnosti zabezpečí stály prísun čerstvého vzduchu bez potreby vetrania oknami.

Z čoho systém pozostáva?

Najzákladnejšou súčasťou rekuperačného systému je samotná rekuperačná jednotka. Tá, okrem filtrovania nečistôt zo vzduchu, prostredníctvom výmenníka tepla zabezpečuje, že vzduch, ktorý je odvádzaný z jednotlivých miestností odovzdá teplo vzduchu, ktorý je privádzaný z exteriéru. V konečnom dôsledku je teda v dome zabezpečený čerstvý, ale ohriaty vzduch. Ďalšou hlavnou súčasťou systému sú rozvody vzduchu, prostredníctvom ktorých je vzduch rozvádzaný po dome. Sú to potrubia, ktoré nasávajú vzduch z jednotlivých izieb a potrubia, ktoré privádzajú do izieb čerstvý a ohriaty vzduch.

Potrubia, ktoré nasávajú vzduch z domu sú zväčša umiestnené v miestnostiach s odpadovým teplom. To znamená kuchyňa (teplo z varenia), kúpeľňa (teplo zo sprchovania), technická miestnosť (teplo z technológií) a pod. Rekuperačný systém tak stále pracuje s odpadovým teplom – teplom, ktoré by sa inak nevyužilo. Toto teplo následne predáva čerstvému vzduchu a to je prívodným potrubím privádzané do miestností, v ktorých sa ľudia najčastejšie zdržiavajú – obývačka, spálňa, detské izby.

rekuperácia vzduchu, riadené vetranie, časti rekuperačného systému, rozvody vzduchu, obnoviteľné zdroje energie - keyenergy
zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/rekuperacia/

Rekuperácia nie je síce sama o seba systémom pre čerpanie energie z obnoviteľných zdrojov, avšak pomáha túto energiu zachovávať. Častokrát sa stretávame s názorom, že vetranie oknami je najlepšie, lebo sú ľudia na takýto spôsob privádzania vzduchu zvyknutí. Ale! Nemyslia pri tom na to, aké množstvo nečistôt, prachu, hmyzu, peľu a iných splodín si do domu vpustia. A tiež koľko tepla, ktoré si museli zaplatiť pri tom vypustia len tak von oknom. Rekuperácia distribuuje vzduch cez niekoľko vysokoúčinných filtrov. Zbaví ho tak prachu, peľu a ďalších nečistôt čo je výhodné najmä v domácnostiach alergikov. Ak chcete vyvetrať oknom, a vetranie má byť naozaj efektívne, von oknom unikne (v závislosti na dĺžke a spôsobe vetrania) v priemere 60-80% tepla zo vzduchu. Výmena vzduchu prostredníctvom rekuperácie má účinnosť medzi 90-98% (v závislosti na type rekuperácie).

Rekuperácia vyžaduje o niečo vyššie počiatočné náklady, avšak v priebehu jej využívania svojim majiteľom ušetrí nemalé peniaze za využité teplo a tiež výrazne zvýši komfort bývania.

Tepelné čerpadlo zem/voda

15.01.2021

Tepelné čerpadlá typu zem-voda sú technológie čerpajúce teplo z pôdy. Tento systém je zložený z vnútornej jednotky, ktorá je umiestnená priamo v dome (technickej miestnosti, kotolne alebo kdekoľvek inde v dome) a vonkajšieho kolektoru, ktorý je umiestnený v zemi. Zemný kolektor je druh potrubia, ktorým prúdi nemrznúca zmes a je uložené v zemi na pozemku pri dome. [...]

Tepelné čerpadlá čerpajúce teplo zo vzduchu

12.01.2021

Základne rozdelenie tepelných čerpadiel je nasledovné: Vzduch-voda Voda-voda Zem-voda Vzduch-vzduch Vzduch-voda Základom fungovania tohto typu tepelného čerpadla je čerpanie tepla z vonkajšieho vzduchu, ktoré využíva na ohrev vody v domácnosti. Môže pritom ísť o podlahové kúrenie, zásobník teplej vody alebo aj bazén. Tento systém tepelných čerpadiel je vzhľadom na [...]

Čo je to tepelné čerpadlo a ako funguje

08.01.2021

Najvyužívanejšou definíciou tepelného čerpadla, aj keď ju skúsení predajcovia nemajú radi, je že ide o obrátenú chladničku. Tepelné čerpadlo je svetoznámy systém a pritom málokto vie, ho vynašiel Slovák Aurel Stodola. Jeho prvé tepelné čerpadlo je stále v prevádzke v Ženeve a slúži od roku 1928 na vykurovanie tamojšej radnice. Poďme ale späť k tepelnému [...]

pocasie-16-1-2021

Slovensko zmrzne. Spadnú teploty pod mínus 20 °C?

16.01.2021 00:00

Počas víkendu sa poriadne zozimí a na jeho konci môžu teploty na niektorých miestach klesnúť poriadne hlboko.

Jake Angeli / Jacob Chansley /

Simpsonovci nepredpovedali útok na Kongres, obrázok i na Slovensku zdieľali stovky ľudí

15.01.2021 19:30

Obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden zo scenáristov a producentov seriálu Matt Selman.

Očkovanie / Vakcína / Koronavírus / Covid /

Dánsko je v očkovaní proti Covidu lídrom EÚ, 80 percent Dánov chce vakcínu

15.01.2021 18:33

Rýchlosť očkovania súvisí s tým, že Dánsko všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikuje. Podľa vlády vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť.

F16 / Stíhačka /

Rusko po USA odstúpilo od Zmluvy o otvorenom nebi, Biden pripustil eskaláciu napätia

15.01.2021 17:35

Zmluva podpísaná v roku 1992 mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 15883x
Priemerná čítanosť článkov: 1324x

Autor blogu

Kategórie