Čo je to fotovoltaika a ako funguje

18. decembra 2020, keyenergy, Nezaradené

Fotovoltaická domáca elektráreň je čím ďalej tým viac obľúbeným systémom na získavania elektrickej energie zo slnka. Ide systém, ktorý slnečné svetlo premení na energiu, ktorou následne zásobuje domácnosť. Základnou časťou fotovoltaického systému sú fotovoltaické panely. Ide o niekoľko vzájomne prepojených panelov umiestnených na streche budovy. Rozmerov a výkonov týchto panelov je množstvo, pričom sa vzájomne ovplyvňujú. V praxi to vyzerá zjednodušene tak, že čím je väčší výkon panela, tým je väčší aj jeho rozmer. Ďalšou súčasťou systému je menič. Ide o prístroj, ktorý je prostredníctvom niekoľkých káblov napojený na fotovoltaické panely a ktorý mení jednosmerný  prúd, ktorý získava z panelov na prúd  striedavý – 230VAC, ktorý je štandardne využívaný v domácnosti. Prostredníctvom elektrickej rozvodnice (to je tá skriňa s ističmi, ktoré chodíte nahadzovať keď Vám počítač s prehryznutým káblom od psa vyrazí v dome poistky) je tento prúd distribuovaný do spotrebičov, ktoré ho využívajú na svoju prevádzku. To, ktoré spotrebiče budú z fotovoltaiky napájané je vecou dohody s firmou, ktorá systém inštaluje. Na Slovensku platí možnosť súčtového merania, teda nepriamo je vykrytá spotreba všetkých spotrebičov.

Druhov fotovoltaických elektrární je niekoľko:

Ostrovný systém – využívaný najmä v budovách kde nie je elektrika zavedená vôbec – napríklad záhradné chatky. Tento systém využíva nízkokapacitné batérie, kde sa energia hromadí a odkiaľ ju následne majiteľ chatky čerpá. Zvládne však zásobovať energiou len malé spotrebiče ako napríklad rádio alebo kanvica a aj to obmedzene v závislosti na dobrom počasí. Ak teda chcete napájať miešačku, kosačku alebo cirkulárku, tento systém nie je nič pre Vás.

Zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/fotovoltaika/

Sieťový systém – využívaný v rodinných domoch. Tento systém dokáže zabezpečiť energiu pre spotrebiče v domácnosti.  Je možné ho doplniť aj o riadenie prebytkov. To znamená, že ak je slnečný deň a všetky spotrebiče majú dostatok energie,  nadbytočná energia je smerovaná do bojlera, kde zdarma vyhreje teplú úžitkovú vodu na požadovanú teplotu, prípadne do klimatizácie či tepelného čerpadla, čím zabezpečí chladenie domu. Ak aj potom vyrába systém viac energie, ako sme schopní spotrebovať, táto smeruje bezodplatne do verejnej siete.

Zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/fotovoltaika/

Hybridný systém – ide o podobný systém ako v prípade sieťového systému, avšak tento je doplnený o veľkokapacitné batérie. Všetka energia, ktorú systém vyrába sa uskladňuje v batériách, ktoré ďalej napájajú jednotlivé spotrebiče. Tento systém má veľkú výhodu v tom, že funguje ako záložný zdroj energie. V závislosti na kapacite batérie dokáže energia v nej uskladnená dlhší či kratší čas zásobovať domácnosť elektrinou aj noci, zlom počasí alebo v prípade výpadku prúdu.

Zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/fotovoltaika/