Ako si vybrať správny typ rekuperácie?

11. decembra 2020, keyenergy, Nezaradené

Základnou otázkou, ktorú si pri výbere rekuperácie musíte položiť je, čo všetko od nej požadujete/ čo všetko pre svoj komfort potrebujete. Prvá vec, ktorú je potrebné pri výbere vhodnej rekuperácie upresniť je pôdorys domu. Je veľmi dôležité či ide o bungalov, viacpodlažný dom, novostavbu alebo starší dom v rekonštrukcii.  Na základe upresnenia o aký typ domu sa jedná sa projektant rozhodne, či je možné inštalovať centrálnu rekuperáciu. Ak sa bude jednať napríklad o starší dom s nižšími stropmi, kde nie je priestor osadiť rozvody vzduchu, možnosťou je ťahať rozvody vzduchu centrálnej rekuperácie v podlahe alebo stenách. Ak nie je možné ani to, v takomto prípade prichádza na scénu decentrálna rekuperácia do každej miestnosti. Cenovo je však o niečo vyššie ako centrálna rekuperácia. Pri novostavbách je to väčšinou jednoduchšie. Na rozvody vzduchu je priestor dostatočný a ak aj nie, v priebehu stavby je možné všeličo poupravovať.

Ďalším detailom, ktorý je potrebný pre správny výber rekuperácie je počet osôb, ktoré bude v dome bývať. Na základe tohto údaju sa stanoví výkon rekuperácie. Výpočet je síce zložitejší, ale výkon sa riadi jednoduchým pravidlom – čím viac ľudí, tým silnejší výkon.

Zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/rekuperacia/

Ak sme zvolili typ a výkon rekuperácie, prichádzame k ďalšiemu podstatnému bodu a tým je, čo všetko musí rekuperácia zabezpečiť. Podmienky v rodinných domoch sa rôznia. Prvým problémom, ktorý môže rekuperácia vyriešiť je príliš vlhký vzduch. Štandardne vyskladaný systém dokáže, v závislosti na výkone, odstrániť zo vzduchu od 20 – 75% vlhkosti. S týmto problémom sa ľudia stretávajú najmä v prvých rokoch bývania v novopostavenom dome. Voda sa odparuje z omietok, poteru, farby a okrem toho vzniká bežná vlhkosť z varenia či sprchovania. V niektorých prípadoch je problém s vlhkosťou natoľko závažný, že sa v dome začnú tvoriť plesne. Každá kvalitná rekuperácia tento problém bez väčších problémov odstráni. Naopak pri drevostavbách, kde sú mokré stavebné procesy nahradené suchými (miesto omietok sadrokartón, miesto poteru suché podlahové vykurovanie) je problém opačný. Vzduch je tak suchý, že spôsobuje nekomfort. V tomto prípade je pre Vás vhodná rekuperácia doplnená o entalpický výmenník. Entalpický výmenník zabezpečí, že v rekuperačnej jednotke si privádzaný a odvádzaný vzduch neodovzdáva len teplotu, ale aj časť vlhkosti. V extrémnych prípadoch je možné rekuperácii dokúpiť aj zvlhčovať.

Ak viete, že Vaša polovička je v kuchyni antitalent a pravidelne jej niečo prihorí, užitočnou súčasťou rekuperačného systému je rázové vetranie. Prostredníctvom jedného tlačidla dokážete jednotku spustiť na určitý čas na plný výkon čo zabezpečí rýchle a efektívne odvetranie celého domu za veľmi krátky čas. Ako vidíte, možností je mnoho. Najlepšie je tak stanoviť si požiadavky, aby bol systém vyskladaný presne podľa Vašich potrieb.