Čo je to rekuperácia a ako funguje?

2. decembra 2020, keyenergy, Nezaradené

Slovo rekuperácia je v stavebných okruhoch veľmi frekventované slovo. Čo to vlastne je?

Rekuperácia – alebo riadené vetranie je jeden zo systémov, ktorý si projektanti pri novostavbách častokrát vyžadujú. Princíp fungovania rekuperácie je celkom jednoduchý. Tento systém Vám v domácnosti zabezpečí stály prísun čerstvého vzduchu bez potreby vetrania oknami.

Z čoho systém pozostáva?

Najzákladnejšou súčasťou rekuperačného systému je samotná rekuperačná jednotka. Tá, okrem filtrovania nečistôt zo vzduchu, prostredníctvom výmenníka tepla zabezpečuje, že vzduch, ktorý je odvádzaný z jednotlivých miestností odovzdá teplo vzduchu, ktorý je privádzaný z exteriéru. V konečnom dôsledku je teda v dome zabezpečený čerstvý, ale ohriaty vzduch. Ďalšou hlavnou súčasťou systému sú rozvody vzduchu, prostredníctvom ktorých je vzduch rozvádzaný po dome. Sú to potrubia, ktoré nasávajú vzduch z jednotlivých izieb a potrubia, ktoré privádzajú do izieb čerstvý a ohriaty vzduch.

Potrubia, ktoré nasávajú vzduch z domu sú zväčša umiestnené v miestnostiach s odpadovým teplom. To znamená kuchyňa (teplo z varenia), kúpeľňa (teplo zo sprchovania), technická miestnosť (teplo z technológií) a pod. Rekuperačný systém tak stále pracuje s odpadovým teplom – teplom, ktoré by sa inak nevyužilo. Toto teplo následne predáva čerstvému vzduchu a to je prívodným potrubím privádzané do miestností, v ktorých sa ľudia najčastejšie zdržiavajú – obývačka, spálňa, detské izby.

rekuperácia vzduchu, riadené vetranie, časti rekuperačného systému, rozvody vzduchu, obnoviteľné zdroje energie - keyenergy
zdroj: https://www.keylight.sk/produkty/rekuperacia/

Rekuperácia nie je síce sama o seba systémom pre čerpanie energie z obnoviteľných zdrojov, avšak pomáha túto energiu zachovávať. Častokrát sa stretávame s názorom, že vetranie oknami je najlepšie, lebo sú ľudia na takýto spôsob privádzania vzduchu zvyknutí. Ale! Nemyslia pri tom na to, aké množstvo nečistôt, prachu, hmyzu, peľu a iných splodín si do domu vpustia. A tiež koľko tepla, ktoré si museli zaplatiť pri tom vypustia len tak von oknom. Rekuperácia distribuuje vzduch cez niekoľko vysokoúčinných filtrov. Zbaví ho tak prachu, peľu a ďalších nečistôt čo je výhodné najmä v domácnostiach alergikov. Ak chcete vyvetrať oknom, a vetranie má byť naozaj efektívne, von oknom unikne (v závislosti na dĺžke a spôsobe vetrania) v priemere 60-80% tepla zo vzduchu. Výmena vzduchu prostredníctvom rekuperácie má účinnosť medzi 90-98% (v závislosti na type rekuperácie).

Rekuperácia vyžaduje o niečo vyššie počiatočné náklady, avšak v priebehu jej využívania svojim majiteľom ušetrí nemalé peniaze za využité teplo a tiež výrazne zvýši komfort bývania.